Gabriela Ruse, victorie eroică în primul tur la Transylvania Open 2022

| Foto: Transylvania Open

Sportiva de pe locul 104 WTA a salvat onoarea româncelor, reușind să o învingă pe Harmony Tan (122 WTA), după 2 ore și 36 de minute.

Primul set a durat mai bine de o oră și a fost intens disputat. Cele două sportive au jucat de la egal la egal, iar franțuzoaica s-a impus în tie-break, scor 7-6(5).

În setul secund, Gabriela Ruse a avut o răbufnire, a crescut nivelul și nu i-a dat nicio șansă adversarei, de care a trecut cu 6-2.

Înaintea setului decisiv, Tan a solicitat pauză de vestiar, în timp ce Ruse a cerut intervenția medicilor. Chiar dacă a început slab setul, românca a reușit să revină în meci și s-a impus în cele din urmă, scor 6(5)-7, 6-2, 6-3.

Pe tabloul de dublu, perechea Bondar/Galfi a trecut de cuplul Kalashnikova/Kostyuk, scor 7-5, 6-2, iar italiencele Bronzetti și Paolini le-au învins pe Babos și Neel, scor 6-3, 5-7, 10-7.