FOTO/VIDEO: ”Clau-gol” dă lovitura din nou cu Voluntari. I-a suflat Supercupa lui Hagi

FC Voluntari a câștigat Supercupa României, la Botoșani, după ce a învins-o cu 1-0 pe deținătoarea titlului, Viitorul Constanța.

Ilfovenii au deschis scorul în minutul 12, prin Costin Lazăr. Mijlocașul de 36 ani a reluat cu capul o centrare venită din partea lui Marinescu.

În minutul 32, FC Viitorul a rămas în inferioritate numerică în urma eliminării lui Ionuț Vână. Jucătorul campioanei a primit două galbene într-un interval de 15 minute.

Claudiu Niculescu (41 ani) obține, astfel, al doilea trofeu din cariera de tehnician, dar și din istoria clubului ilfovean. Fostul jucător de la Dinamo și Universitatea Cluj a mai cucerit cu Voluntariul și Cupa României, pe 27 mai, după ce a trecut la penalty-uri de Astra Giurgiu în finală.

De partea cealaltă, Viitorul rămâne cu un singur trofeu în palmares. Trupa lui Gică Hagi a luat campionatul la finalul sezonului trecut.

FC Viitorul Constanța - FC Voluntari 0-1 (0-1)

A marcat: Costin Lazăr

Cartonaș roșu: Ionuț Vână

Cartonaș galben: Ionuț Vână

FC Viitorul: 12. Rîmniceanu - 2. Dumitraș (Benzar 46), 15. Țîru (cpt.), 21. Boli, 22. Cr. Ganea - 18. Lopez, 16. Nedelcu (Herea 71), 28. Vînă - 26. Mățan, 25. Chițu (Casap 46), 23. Cicâldău. Antrenor: Gheorghe Hagi

FC Voluntari: 22. Balauru - 24. Maftei (cpt.), 28. Balaur, 18. M. Popescu, 87. Acsinte - 15. Lazăr, 5. Răuță - 26. G. Deac (Ivanovici 70), 20. Marinescu, 23. Olteanu (Pârcălabu 82) - 90. Bălan (Căpățână 90). Antrenor: Claudiu Niculescu

Arbitru: Sebastian Colțescu

Stadion: Municipal, Botoșani