Dezamăgire la debutul în Liga Națiunilor. România, remiză albă împotriva Muntenegrului

| Foto: foto facebook.com/NationalaRomanieiOfficial

“Tricolorii” au încheiat la egalitate, scor 0-0, partida disputată la Ploiești fără spectatori.

Muntenegrenii au început în forță și puteau primi un penalty la intrarea lui Săpunaru asupra lui Boljevic. Echipa lui Contra a replicat prin șuturile de la distanță ale lui Chipciu și Stanciu. Apoi, s-a remarcat căpitanul Chiricheș, care în 10 minute a ratat două oportunități bune, dar a și ieșit accidentat. Până la pauză, Keșeru și Mitriță au fost aproape de gol, dar socrul după primele 45 de minute a fost 0-0.

“Tricolorii” au continuat forcingul și în startul actului secund, iar Keșeru a tras frumos la colțul scurt, dar Petkovic a respins. Stanciu a trecut și el pe lângă gol, după o incursiune a lui Chipciu. Treptat, jocul s-a echilibrat, iar cele două echipe nu au mai contat în atac. În ciuda intrării lui Budescu, România nu a putut crea șanse bune de a marca și de a se impune. La intrarea în ultimele 10 minute, Mugosa a fost eliminate, dar faptul că muntenegrenii au jucat în 10 nu a schimbat cu nimic cursul jocului. Astfel, “tricolorii” debutează cu un semi eșec în LIga Națiunilor.

România (4-2-3-1): Tătărușanu – Benzar, Chiricheș (Bălașa ‘31), Săpunaru, Bancu – Pintilii (Anton '73), Stanciu – Chipciu, Maxim, Mitriță (Budescu '67) – Keșeru

Muntenegru (4-2-3-1): Petkovic – Stojkovic, Savic, Simic, Tomasevic – Scekic (Kosovic '74), Vukcevic – Boljevic (Beqiraj '80), Ivanic, Jovovic - Mugosa

Următorul meci al echipei naționale va fi împotriva Serbiei, luni, 10 septembrie, de la ora 21:45.