Dalma Galfi este ultima jucătoare calificată în turul secund la Transylvania Open 2022

| Foto: ZIUA de Cluj

Sportiva din Ungaria a câștigat în trei seturi jocul contra Luciei Bronzetti, scor 4-6, 6-2, 6-4.

Cap de serie numărul 9, Lucia Bronzetti a ajuns repede la 3-0 și a reușit să își adjudece primul set, scor 6-4, în 39 de minute.

Răspunsul Dalmei Galfi a venit în setul secund pe care l-a controlat, s-a impus cu 6-2 și a trimis partida în decisiv.

Jucătoarea din Ungaria a menținut același ritm și în cel de-al treilea set, și a reușit să câștige game-ul decisiv la 0. Astfel, Dalma Galfi avansează în turul secund, grație victoriei 4-6, 6-2, 6-4 contra Luciei Bronzetti.

Pe tabloul de dublu, Gabueva și Zakharova s-a impus în două seturi în fața perechii Kato/Kulikov, scor 6-3, 6-2.

De la această oră, pe terenul doi se dispută partida dintre perechile Flipkens/Siegemund și Barnett/Nicholls. Pe central urmează partida dintre Anna Bondar și Harriet Dart.