Croația câștigă finala mică și cucerește medalia de bronz la Campionatul Mondial 2022

| Foto: twitter.com/hns_cff

Vicecampioana mondială din urmă cu 4 ani a încheiat pe locul al treilea turneul final din Qatar, după o victoria în fața Marocului.

Finala mică a Campionatului Mondial a început furtunos, cu două goluri marcate rapid. Josko Gvardiol a deschis scorul în minutul 7 cu o lovitură de cap, dar Achraf Dari a egalat două minute mai târziu prin același procedeu (9).

Până la pauză, croații au punctat din nou, prin Miroslav Orsic, care l-a învins pe Bono cu un șut la colțul lung (42). În actul secund trupa condusă de Zlatko Dalic a conservat rezultatul și a reușit să obțină un loc pe podium la Campionatul Mondial pentru a doua oară consecutiv.

Pentru Croația, medalia de bronz este a treia din istorie. Ex-iugoslavii au obținut locul al treilea la ediția din 1998 și au pierdut finala ediție precedente, contra Franței.

Marea finală a Cupei Mondiale, dintre Franța și Argentina, e programată duminică, de la 17:00.