Continuă seria victoriilor românești la Transylvania Open 2023. Gabriela Ruse a învins-o pe Alycia Parks

| Foto: ZIUA de Cluj

Românca și-a învins partenera de la dublu, care era a doua favorită de pe tabloul de simplu, scor 6-2, 1-6, 6-4.

Ruse a început excelent jocul și ajutată și de fanii prezenți în tribunele terenului central i-a făcut față cu brio lui Parks. Românca a profitat din plin de greșelile adversarei și a câștigat primul set, scor 6-2.

În setul secund, situația a stat diametral opus. Alycia Parks a avut un nivel mult mai bun, în timp ce Elena Gabriela Ruse a comis eroare după eroare, iar sportiva din SUA a trimis partida în decisiv, după ce s-a impus cu 6-1.

Cel de-al treilea set a fost cel mai echilibrat. Parks a început cu 3 game-uri consecutive câștigate, însă Ruse a arătat forță mentală și a reușit să revină și s-a impus în stil mare, reușind să câștige la 0 pe seriviciul adversarei în setul decisiv.

Pe terenul 2, Emiliana Arango a învins-o pe Jessika Ponchet în două seturi, scor 6-3, 7-6(4). De la această oră se dispută întâlnirea dintre perechile Minnen/Wickmayer și Barnett/Nicholls.

Pe terenul central urmează ultimul meci al zilei de pe tabloul de simplu, dintre Sorana Cîrstea și Eva Lys.