Bucureştiul, tărâm interzis pentru rugbiştii Universităţii

Rugbiştii Universităţii Cluj au bifat sâmbătă o nouă înfrângere în capitală, de această dată contra celor de la CSM, scor 57-14, în cel de-al patrulea meci al play-out-ului Superligii Naţionale. Runda viitoare, “studenţii” vor da piept în Parcul Sportiv Iuliu Haţieganu cu o altă echipă bucureşteană, Dinamo.

După victoria obţinută în faţa Politehnicii Iaşi, ce-i drept, la "masa verde", scor 5-0, ardelenii sperau să fie surpriza plăcută a confruntării de la Bucureşti. Nu a fost nici pe departe aşa, întrucât CSM a izbutit patru eseuri şi alte trei transformări, pentru un sec 26-0 în dreptul său la pauză. Asaltul ilfovenilor a continuat şi în startul părţii secunde, iar primele puncte marcate de clujeni au sosit abia în minutul 60. Eseurile au rămas punctul forte al gazdelor şi până la final replica ardelenilor nu a mai contat. Ispir, cu două eseuri, respectiv şase transformări, Ion, Conache, Mitroi, Gornoava, Voicu, cu câte un eseu fiecare şi Beldean (două eseuri) au semnat reuşitele bucureştenilor.

Pentru clujeni au înscris Martac (două eseuri) şi Uţiu (două transformări).