Andreea Mitu, învinsă încă din primul tur la Transylvania Open 2024. Deținătoarea trofeului a fost și ea eliminată

| Foto: ZIUA de Cluj

Românca a pierdut în două seturi primul ei meci la Cluj-Napoca, contra Anastasijei Sevastova, scor 6-2, 6-3.

Încă de la primele schimburi de mingi, Andreea Mitu nu a reușit să țină pasul cu adversara sa, care a arătat un nivel mai ridicat și a câștigat primul set, scor 6-2.

Chiar dacă în setul secund românca a părut, cel puțin la început, că va reuși să opună rezistență, Sevastova s-a dovedit a fi prea puternică și s-a impus, scor 6-2, 6-3.

În schimb, pe terenul 2, deținătoarea trofeului Transylvania Open 2024 a fost eliminată susprinzător. Tamara Korpatsch a cedat contra Elinei Avanesyan, scor 6-4, 7-6(3).

De la această oră se dispută duelul de dublu dintre perechile Bondar/Zimmermann și Errani/Rus.

Pe terenul central urmează să aibă loc întâlnirea 100% românească dintre Miriam Bulgaru și Jaqueline Cristian.