Alex Ioniţă, gol la debutul pentru CFR Cluj

Mijlocaşul este al doilea jucător transferat în această iarna, care marchează în primul meci pentru noua sa echipă, după Valentin Costache.

Miercuri, 24 ianuarie, liderul Ligii 1 a disputat un meci amical cu Borussia Monchengladbach U23. Partida a avut loc în cantonamentul din Spania. În primele două meciuri "feroviarii" au învins formaţia locală, CD Castellon (scor 4-0) şi echipa de pe locul 3 din Austria, Rapid Viena (3-1).

La pauză scorul a fost 0-0, iar Dan Petrescu a început în formula: Arlauskis - Peteleu, Vinicius, Mureşan, Camora - Hoban, Culio - Nouvier, Omrani, Mailat - Ţucudean.

Primul 11 al adversarilor a fost: Moritz - Komenda, Richter, Benger, Lieder, Feigenspan, Simakala, Makridis, Mustafic, Strietzel, Kraus

Începutul de repriză a adus unicul gol al partidei, marcat de jucătorul prezentat ieri, Alex Ioniţă (minutul 56). Liderul Ligii 1 rămâne, astfel, neînvins în cantonamentul din Spania.

Următorul meci al echipei din Gruia va fi împotriva maghiarilor de la Videoton, în 26 ianuarie.