Profesor UBB Cluj, despre discursul lui Nicușor Dan: ”Vom deveni ultimii lingăi ai lui Trump în Europa? De ziua Europei prioritatea e să critici Europa atacată și de Putin și de Trump?

Profesor UBB Cluj, despre discursul lui Nicușor Dan: ”Vom deveni ultimii lingăi ai lui Trump în Europa? De ziua Europei prioritatea e să critici Europa atacată și de Putin și de Trump?
| Foto: colaj - ZIUA de CLUJ

Adrian Papahagi, profesor la Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca, a remarcat în discursul președintelui Nicușor Dan de Ziua Europei rerorica lui Donald Trump și se întreabă dacă românii vor deveni ”ultimii lingăi ai lui Trump în Europa”. 

Papahagi se întreabă ce o fi în capul președintelui României, Nicușor Dan, din moment ce de Ziua Europei și-a reglat discursul după ceasul lui Trump, admiratorul lui Putin, și al MAGA. 

”Am ascultat acum câteva minute discursul președintelui României de Ziua Europei. Mă întreb, chiar era oportun ca în discursul de ziua Europei președintele României să critice greșelile UE în termenii lui Trump și să someze UE să mențină parteneriatul cu SUA, de parcă UE, nu Trump îl subminează? De ziua națională a românilor, critici România? De ziua Europei prioritatea e să critici Europa atacată și de Putin și de Trump?

Nu s-a simțit nicio dragoste față de Europa în discursul scurt al unui președinte izolat, care în loc să se întâlnească cu oamenii la Cotroceni, a preferat o declarație de 7:37 minute, rece, plată, fără patos și convingere, fără public și întrebări de presă, rostită crispat, de un personaj vădit chinuit.

În loc să laude geniul părinților fondatori, solidaritatea Europei, generozitatea Franței, Germaniei, Italiei etc., care-și investesc banii în țara noastră condusă de securiști și politruci vicleni, specializați în deturnări de fonduri, jocuri duble și trădări meschine, președintele a spus că UE e subiect de controverse și lozinci, iar România nu a știut să-și apere interesele în UE, dar acum e respectată, domnule. Cum să nu te respecte toți după alegeri prezidențiale anulate, guvern proaspăt picat, extremism în floare, inflație maximă, economie vraiște, slugărnicie MAGA și eschive în UE? Respectabil, n-am ce spune!

Nicușor Dan a beneficiat de generozitatea Franței. Niciun cuvânt, niciun sentiment pentru aceasta. Nimic personal, nici un accent de dragoste față de locuri și instituții din Europa.

Discursul a parat niște mizerii auriste, ÎN TERMENII AUR: UE a investit în simbolurile noastre identitare, Sarmizegetusa, biserici, etc.

Apoi niște cifre reci, contabile. Ne-am îmbogățit în UE. Da, așa e, România a fost reindustrializată de Franța, Germania, Italia, românii au învățat în contact cu europenii să fie europeni harnici, eficienți și onești, în ciuda sistemului securist hoț, viclean și trădător.

Ce am înțeles eu din discurs:
– UE să continue să dea banii;
– important e moș Trompă și MAGA, nu cumva să nu-l flatăm și de ziua Europei;
– UE e subiect de controversă, a făcut o mie de greșeli (pe care noi, românii deștepți și principiali le-am denunțat curajos de-atunci – sau nu?), dar uitați, dragi aurari, a renovat chestii dacice, deci n-o urâți chiar atâta, vă rog;
– hai să ne lase pro-europenii cu sloganiada lor; să fim pragmatici.

Cam asta. Trist moment. Nicușor Dan a părut azi un președinte izolat și eșuat, captiv al unei direcții greșite pentru România. Vom deveni ultimii lingăi ai lui Trump în Europa? Fără niciun folos, fiindcă Trump își mută trupele din Germania în Polonia, nu la noi.

Vom ajunge să facem jocuri alunecoase pe linia Malița-Celac-Adrian Năstase-Ponta-Dungaciu, adică un soi de balet poticnit între Rusia, SUA, UE, Turcia, China, klingonieni și păstorii valahi din Valahalla? Cum Iliescu semna un parteneriat strategic cu URSS înainte ca aceasta să crape, așa ne lipim și noi la MAGA înainte ca această sinistră mișcare să expire? Sunt foarte trist.”, a transmis Adrian Papahagi. 

Etichete
Comenteaza
Maintained by Burzcast and Burzcast Media .