Nadia Comăneci, în vizită la Banca Transilvania: ”17 secunde. Atât a durat exercițiul care mi-a schimbat viața”
- Scris de Ziua de Cluj
- azi, 11:38
- Economie
- Ascultă știrea
Banca Transilvania a avut, în Cluj-Napoca, un oaspete de excepție: Nadia Comăneci.
La întâlnirea cu BT, a vorbit despre performanță, disciplină, presiunea perfecțiunii și lecțiile care rămân dincolo de podium.
Nadia Comăneci a fost în weekend în Cluj-Napoca pentru a participa la două dintre cele mai importante evenimente culturale și sportive ale anului:
- TIFF – Transilvania International Film Festival (12 – 21 iunie 2026);
- Sports Festival (11 – 14 iunie 2026), unde a susținut un masterclass despre performanța în sport (14 iunie, ora 13:00, BT Arena).
Ambele festivaluri sunt susținute de Banca Transilvania, partener al inițiativelor care aduc împreună comunitatea, inspirația, talentul și excelența.
Nadia Comăneci este, de asemenea, ambasador al brandului BT.
“Uneori este nevoie de doar câteva secunde pentru a schimba o viață. 17 secunde. Atât a durat exercițiul care mi-a schimbat viața și istoria gimnasticii mondiale. Dar în spatele celor 17 secunde au stat milioane de secunde de antrenament. Pentru mine, sportul a însemnat mai mult decât primul 10, mai mult decât medaliile obținute. A fost despre disciplină, curaj și dorința de a deveni mai bună în fiecare zi”, a declarat Nadia Comăneci.
2026, #AnulNadia
În acest an se împlinesc 50 de ani de la primul 10 din istoria gimnasticii olimpice. Datorită Nadiei Comăneci, Jocurile Olimpice de la Montreal din 1976 au rămas în istorie, devenind reper de la o generație la alta pentru că a rescris regulile și a ridicat ștacheta pentru totdeauna.











