Ce este mai bine să bei pe caniculă. Băuturile fierbinți chiar răcoresc sau e doar un mit?
- Scris de Ziua de Cluj
- azi, 13:37
- Life
- Ascultă știrea
Pe timp de caniculă, alegerea băuturilor potrivite joacă un rol important în a face față valurilor de căldură.
Pe fondul temperaturilor ridicate care s-au abătut asupra Europei în ultimele zile și care, în unele regiuni urcă până la 40 de grade Celsius, revine în atenție întrebarea dacă băuturile fierbinți ajută la răcorirea organismului. Studiile, citate de The Independent, arată că răspunsul este mai nuanțat decât pare.
Cercetări realizate la Universitatea Loughborough, din Marea Britanie, indică faptul că băuturile fierbinți stimulează transpirația. În condiții de aer uscat, evaporarea transpirației poate produce o senzație mai accentuată de răcorire.
În schimb, în perioadele cu temperaturi foarte ridicate și umiditate crescută, transpirația abundentă devine mai puțin eficientă. Organismul pierde mai multe lichide, iar procesul de răcire este îngreunat.
Specialiștii subliniază că diferențele dintre consumul băuturilor reci și al celor fierbinți sunt reduse în privința temperaturii corporale. Totuși, băuturile reci oferă de regulă o senzație imediată de confort, scrie Mediafax.
Medicii recomandă ca, în timpul caniculei, prioritatea să fie menținerea unei hidratări corespunzătoare. În zilele foarte călduroase, organismul are nevoie de un aport mai mare de lichide pentru a preveni deshidratarea.
Experții recomandă evitarea expunerii prelungite la soare în orele de vârf, purtarea hainelor lejere și răcorirea locuințelor. Persoanele vulnerabile sunt sfătuite să acorde o atenție sporită simptomelor provocate de temperaturile extreme.











