Furtuna a lovit puternic România: 60 de localități afectate, inclusiv din județul Cluj
- Scris de Ziua de Cluj
- azi, 10:42
- Eveniment
- Ascultă știrea
Furtunile violente din noaptea trecută au afectat în total 60 de localități din 20 de județe și municipiul București, provocând pagube semnificative și mobilizând masiv echipajele de intervenție ale Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU).
În județul Cluj, fenomenele meteo severe s-au manifestat prin vânt puternic și ploi torențiale, iar echipajele de intervenție au fost solicitate pentru degajarea unor copaci doborâți și pentru gestionarea unor situații punctuale cauzate de vremea extremă, alături de alte județe din centrul și nord-vestul țării.
La nivel național, cele mai mari probleme au fost raportate în Capitală și în județul Ilfov, unde un copac căzut peste un autoturism a dus la decesul unei persoane. De asemenea, autoritățile au intervenit pentru evacuarea apei din zeci de locuințe, curți și subsoluri, precum și pentru îndepărtarea a sute de copaci doborâți și elemente de construcție desprinse de vânt.
În total, aproape 2.000 de solicitări au fost înregistrate la nivel național în timpul nopții, iar echipele de salvatori au acționat continuu în mai multe regiuni ale țării pentru limitarea efectelor furtunilor.











