Candidaţii la şefia UBB, apolitici
- Scris de Florentina Tatar
- 06 Mar 2012, 21:23
- Eveniment
- Ascultă știrea

„Mă bucur de întrebare pentru că s-a zvonit ca mă susţin prea multe partide. Ar fi fost bine. Mă măguleşte că mă apreciază multe şi că s-a spus că aş fi formator de opinie. Eu sunt în continuare apolitic şi mă voi strădui să menţin universitatea aşa. Am coeficientul 2,25, dacă mă întrebaţi de salarii", a zis Ioan Aurel Pop.
„E adevărat că aţi promis să o nominalizaţi pe Delia Marga ca prorector?" a fost întrebarea pe care a nimerit-o Ciumaş la tragerea la sorţi. „E o obsesie", s-a şoptit din public. „Nu e nimic adevărat. E o dezinformare", a răspuns candidata. „Mă bucur că nu am intrat în graţiile nici unui partid politic", a ţinut Ciumaş să puncteze.
Alegerile în urma cărora va fi desemnat următorul rector UBB vor avea loc în 8 martie. Candidați sunt prorectorul Cristina Ciumaș și academicianul Ioan Aurel Pop.