Sindicaliștii din educație ies din nou în stradă. Peste 160.000 de semnături strânse anti Legea Bolojan
- Scris de Ziua de Cluj
- azi, 10:14
- Educaţie
- Ascultă știrea
Sindicatele din Educație pichetează, joi, Palatului Parlamentului, unde vor depune peste 160.000 de semnături strânse în sprijinul unei inițiative legislative pentru modificarea Legilor Educației.
Potrivit unui comunicat remis presei, reprezentanții angajaților din învățământ vor depune peste 160.000 de semnături strânse pentru susținerea unei inițiative legislative menite să modifice și să completeze Legile Educației (Legile nr. 198/2023 și nr. 199/2023). Aceștia cer anularea prevederilor din Legea nr. 141/2025, despre care spun că sunt dăunătoare sistemului educațional.
Sindicaliștii solicită reducerea numărului de elevi din clase, revenirea la normele didactice anterioare, acordarea unei prime de instalare pentru profesorii care predau în zone defavorizate, organizarea separată a clasei a VIII-a și burse egale cu salariul net al unui profesor debutant pentru studenții de la licență didactică cu dublă specializare sau masterat didactic, 'calculul corect' pentru tarifele la orele în regim de plata cu ora.
De asemenea, solicită sindicaliștii, liceenii medaliați la olimpiadele internaționale își vor păstra bursa de excelență pe toată durata studiilor universitare de licență în România, dacă își mențin performanța.
'Facem un apel către parlamentarii din Parlamentul României, solicitându-le discutarea în regim de urgență a acestei inițiative legislative, astfel încât anul școlar 2026-2027 să înceapă în condiții optime, atât pentru angajații din învățământ, cât și pentru beneficiarii direcți ai sistemului educațional', susțin sindicaliștii.











