România, lovită de scumpiri: Inflație anuală de aproape 10% și prețuri record la alimente și servicii. Topul produselor cu cele mai mari creșteri
- Scris de Ziua de Cluj
- azi, 09:35
- Economie
- Ascultă știrea

Inflația anuală s-a apropiat de pragul de 10% în august, pe fondul majorării TVA. În rândul alimentelor de bază, pâinea a înregistrat cea mai accentuată scumpire.
Potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică, la sfârșitul lunii august 2025, prețurile de consum au fost în medie mai mari cu +9,85% față de aceeași perioadă din 2024. Creșterea TVA-ului, aplicată de la 1 august, a generat un salt lunar de +2,1%, cu impact mai accentuat asupra serviciilor (+2,87%) și a mărfurilor nealimentare (+2,1%), în timp ce alimentele s-au scumpit într-o singură lună cu +1,63%.
Evoluția prețurilor față de luna iulie
Alimente:
- Pâine: +3%
- Carne: +2%
- Lapte de vacă: +3%
- Ouă: +3,1%
- Cafea: +4%
- Băuturi alcoolice: +3,3%
- Mărfuri nealimentare:
- Cărți: +5,7%
- Combustibili: +3,3%
- Energie electrică: +2,5%
- Țigări: +2,85%
- Medicamente: +2,3%
Servicii:
- Bilete de avion: +11%
- Frizerie/Cosmetică: +5,6%
- Croitorie: +5,8%
- Hoteluri: +4,5%
- Restaurante: +4,2%
- Reparații auto: +3,2%
De menționat că, începând cu 1 august 2025, cota standard de TVA a crescut de la 19% la 21%, iar cota redusă (pentru alimente, cărți, medicamente, hoteluri și restaurante) de la 9% la 11%.
Astfel, la final de august, rata anuală a inflației a ajuns la un nivel de peste dublu față de cel din luna aprilie (4,85%), evoluție influențată și de liberalizarea tarifelor la energie intrată în vigoare la 1 iulie 2025.