13:23 Portarul CFR-ului a avut o intervenție dură asupra unui jucător al celor de la Farul Constanța.
13:21 Vremea va fi, în general, caldă până la finele lunii octombrie, însă de la 1 noiembrie, regimul termic va intra pe o pantă descendentă, iar precipitațiile își vor face simțită prezența în majoritatea regiunilor.
13:15 Un gest de curaj și devotament față de semeni a fost aplaudat, luni dimineață, în fața formației de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Avram Iancu” al județului Cluj.
13:00 Deficitul bugetului consolidat a urcat la 5,39% din PIB după primele trei trimestre, de la 4,54% în primele opt luni, și a ajuns la 102,47 miliarde de lei, potrivit datelor Ministerului Finanțelor, publicate luni.
12:23 Constructorul UMB avansează pe șantierele de autostradă dintre Cluj și Sălaj, unde benzile de asfalt sunt tot mai lungi.
12:22 Primăria Comunei Florești informează locuitorii că, în perioada marți, 28 octombrie – vineri, 31 octombrie 2025, în intervalul orar 09:00 – 17:00, strada Hăgău din satul Tăuți va fi închisă total circulației rutiere, pentru executarea lucrărilor de ridicare la nivelul asfaltului a căminelor de canalizare.
12:02 Banca Națională a României (BNR) a lansat luni, 27 octombrie 2025, prima monedă colorată din istoria sa, o piesă din tombac cuprat dedicată aniversării a 130 de ani de la nașterea lui Lucian Blaga.
11:57 Iată ce vă rezervă astrele, în funcţie de zodie, pentru ziua de marți, 28 octombrie 2025.
11:54 Italianul se alătura celor doi tehnicieni alături de care "studenții" au înregistrat performanțe notabile în ultimii ani.
11:37 La finalul slujbei de sfințire a picturii interioare a Catedralei Mântuirii Neamului, credincioșii prezenți au fost martorii unui moment deosebit, plin de emoție și bucurie.
11:32 Ediția din 2025 s-a desfăşurat la Sofia, în Bulgaria, în perioada 20–26 octombrie, şi a fost găzduită de Bulgaria Concert Hall și de Ivan Vazov National Theatre.
11:22 Creștinii ortodocși îl sărbătoresc an de an, la 27 octombrie, pe Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou Basarabov, ale cărui moaște se află în Capitală, în Catedrala Patriarhală.
11:10 Clujul atrage din nou toate privirile: Iulius și Atterbury Europe au obținut cel mai mare credit de dezvoltare imobiliară pentru proiectul Rivus, Hexagon a încheiat cea mai mare tranzacție de terenuri prin achiziția fostei platforme CUG, iar Urbano Group investește peste 100 de milioane de euro în cel mai mare parc comercial din Transilvania.
11:00 Rectorul Universității de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca a participat, la finalul săptămânii trecute, la Conferința comună a Consiliilor Naționale ale Rectorilor din România și Republica Moldova.
10:44 Peluza echipei Universitatea Cluj a anunțat decesul unui camad și a promis că vocea acestuia va răsuna mai departe prin glasurile fraților lui de galerie.
10:32 Patronul celor de la CFR Cluj își dorește să colaboreze din nou cu antrenorul ce a adus 4 titluri în Gruia.
10:30 Premierul Ilie Bolojan a clarificat poziția Guvernului privind taxele pentru anul viitor, spunând duminică faptul că TVA-ul și alte taxe nu vor fi majorate, dar a subliniat că este nevoie în continuare de reducere de cheltuieli.
10:18 Un apartament cu 2 camere din Cluj-Napoca, prezentat spre vânzare pe un grup de facebook dedicat anunțurilor imobiliare a stârnit reacții cu privire la halul în care arată locuința.
10:18 Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Zona Metropolitană Cluj va cumpăra de pe piața liberă minimu 6 imobile cu destinația de locuință, pentru persoane defavorizate.