"Journal à Klausenburg", publicat la o editură franceză

Volumul de poezii "Journal à Klausenburg", al lui Octavian Hoandră, va fi publicat la o editură franceză, fiind prima carte a autorului care apare într-o limbă străină.

Editions Edilivre urmează să publice varianta în limba franceză a volumui de poezii "Journal à Klausenburg", de Octavian Hoandră, editorialist la ZIUA de CLUJ. Traducerea este semnată de Letiţia Ilea. Autorul a fost informat că volumul său a fost selectat în colecţia "Classique" şi a semnat un contract cu editura franceză.

"Mai mult decât orice este o surpriză faptul că există edituri interesate de ceea ce se întâmplă în România. Meritul nu este doar al meu, ci şi al traducerii excepţionale realizate de Letiţia Ilea", a punctat Hoandră. Potrivit acestuia, atât modul în care va arăta coperta, cât şi preţul volumului urmează să fie stabilite de editură.

Varianta în limba franceză a volumului "Jurnal à la Klausenburg" a fost lansată în luna martie la salonul internaţional de carte de la Paris, sub egida editurii clujene Eikon, prefaţa fiind semnată de poetul francez Jacques Jouet.

Ediţia română a cărţii, care reprezintă debutul în poezie al autorului, a fost lansată la Cluj în decembrie 2011, la Eikon. Cartea include 50 de poeme scrise de autor în cafeneaua a cărei denumire este indicată în titlu şi afişate în timp real pe reţeaua de socializare Facebook. Prefaţa la ediţia în limba română este semnată de poetul Ion Mureşan.

Scriitor şi editorialist la ZIUA de CLUJ, Octavian Hoandră a publicat, începând cu 1992, două romane, un volum de proză scurtă şi două volume de publicistică. "Jurnal à la Klausenburg" reprezintă debutul său în poezie.

Edilivre a fost înfiinţată în 2007, are sediul la Paris, este o editură generalistă, a publicat până acum 5.500 de autori în special, din ţări francofone şi deţine un portofoliu de 9.500 de cărţi, în format clasic, pe hârtie, şi în format electronic. Editura practică o politică deschisă către toţi autorii, mai mult sau mai puţin experimentaţi, iar oferta sa editorială este grupată în cinci colecţii. Colecţia Classique include peste 30 de domenii, cele mai multe titluri, peste 1.300, fiind disponibile la categoria poezie.

 

 

 

 

 

Comenteaza