Monarhia constituţională este cea mai convenabilă formă de guvernământ pentru o ţară ca România, a declarat, miercuri, preşedintele PNL, Crin Antonescu, el fiind întrebat despre faptul că fostul premier Tăriceanu ar susţine revenirea la monarhie şi răspunzând: "Mă bucur că numărul nostru creşte".
Un avion care urma să decoleze, miercuri după-amiază, spre capitala Ucrainei, Kiev, a fost oprit la sol din cauza unei alerte cu bombă primită printr-un apel la 112.
Fostul impresar Dumitru Tudor, zis "Ciorbă", care fusese reţinut pentru şantajarea soţilor Reghecampf, va fi cercetat în libertate, a decis definitiv Tribunalul Bucureşti (TB), care a respins recursurile la hotărârea instanţei inferioare - Judecătoria Sectorului 2.
Examinarea cererilor de aderare ale României şi Bulgariei la Spaţiul Schengen a fost amânată pentru martie 2013, din cauza unei incertitudini cu privire la capacitatea autorităţilor acestor două ţări de a îşi respecta obligaţiile, au declarat surse diplomatice la Bruxelles, relatează AFP.
Intensificarea puternică a crizei din zona euro, cu probabilitate medie de materializare, ar avea un impact major asupra României, fiind posibilă o scădere economică de 5% şi o depreciere a leului cu 15-20%, avertizează experţii FMI.
Cluburile FC Dinamo şi FC Rapid au primit o penalitate sportivă de 15.000 de lei fiecare din partea Comisiei de Disciplină a LPF, în urma incidentelor dintre suporteri la meciul direct, restanţă din etapa a IV-a a Ligii I.
Premierul Victor Ponta i-a anunţat pe miniştrii că Guvernul va aproba vineri a doua rectificare bugetară din acest an şi le-a cerut ca, până atunci, să mai aibă o discuţie cu reprezentanţii Ministerului de Finanţe, pentru definitivarea proiectului.
Meteorologii au avertizat că, miercuri dimineaţă, în judeţele Bihor, Harghita, Braşov, Covasna, Mureş, Alba, Arad, Hunedoara, Timiş şi Caraş-Severin va fi ceaţă, care va reduce vizibilitatea sub 200 de metri şi izolat sub 50 de metri.
Preşedintele Curţii de Conturi, Nicolae Văcăroiu, a declarat, marţi, la Clubul de la Bucureşti, că pe domeniul achiziţiilor "se fură prea mult", el adăugând că anii care urmează, respectiv 2013 şi 2014, vor fi cei mai grei pentru România.