Rata de participare la proba scrisă de Limba şi literatura română din cadrul examenului de Bacalaureat, sesiunea iunie - iulie 2016, a fost de 96,12%, anunţă Ministerul Educaţiei.
Copreşedintele PNL Alina Gorghiu a declarat, luni, că Biroul Permanent Naţional (BPN) al PNL a votat în unanimitate ca partidul să meargă singur în alegerile parlamentare, afirmând că PNL nu are nevoie de o asociere cu o altă formaţiune politică.
Uniunea Europeană va trebui să aibă un "guvern în adevăratul sens" în locul actualei Comisii Europene, propune preşedintele PE, Martin Schulz, pledând pentru un Executiv UE care să fie responsabil în faţa unui parlament comunitar cu două camere, inclusiv una formată din deputaţi ai statelor membre.
Adezivul creat de un medic din Boston este vâscos şi biodegradabil şi se poate plasa în medii umede
Campionatul Naţional de Gimnastică, desfăşurat la Cluj, s-a încheiat cu finalele pe aparate, iar Cătălina Ponor, Andrei Muntean şi Marian Drăgulescu au cucerit câte două medalii de aur.
Naţionala Franţei a câştigat, scor 5-2, în meciul jucat cu prima reprezentativă a Islandei, în sferturile de finală ale Campionatului European din Franţa, disputat pe Stade de France din Saint-Dennis, iar echipa lui Didier Deschamps va juca în semifinale cu Germania.
Fostul preşedinte Traian Băsescu a declarat, duminică seara, că România trebuie să aibă ca priorităţi, în contextul Brexit, efectele asupra alocăriii de fonduri, asupra pieţei forţei de muncă din Marea Britanie şi accesul tinerilor români la educaţie.
Scriitorul şi activistul politic american de origine română Elie Wiesel, laureat al Premiului Nobel pentru Pace, a decedat la vârsta de 87 de ani, informează presa israeliană.
Un avion de mici dimensiuni s-a prăbuşit între localităţile braşovene Şinca şi Perşani, primele date arătând că o persoană şi-a pierdut viaţa iar alta a fost grav rănită, potrivit purtătorului de cuvânt al ISU Braşov.