Foto Un nou centru de îngrijiri paliative în județul Cluj. De ce a fost amânat proiectul

Un nou centru de îngrijiri paliative în județul Cluj. De ce a fost amânat proiectul
| Foto: randări - SC RAUM SRL
Un nou centru de îngrijiri paliative în județul Cluj. Proiectul a primit VERDE de la urbanism
Un nou centru de îngrijiri paliative în județul Cluj. Proiectul a primit VERDE de la urbanism
Un nou centru de îngrijiri paliative în județul Cluj. Proiectul a primit VERDE de la urbanism

Urbaniștii județului Cluj au amânat construirea unui centru de îngrijiri paliative în localitatea Sălicea, comuna Ciurila.

Proiectul a fost prezentat în ședința Comisiei Tehnice de Amenajare a Teritoriului și de Urbanism (C.T.A.T.U) a județului Cluj, care a avut loc joi, 19 martie 2026.

Terenul are o suprafață de puțin peste 10.000 de metri pătrați, iar accesul principal pe teren se va face de pe drumul județean DJ 107 R. Potrivit arhitectului Horațiu Răcășan, centrul va avea aproximativ 180 de locuri.

Principalele obiective ale prezentului proiect sunt:

1. Realizarea infrastructurii necesare:
- Construirea unor clădiri care să găzduiască centrul paliativ, cu dotări adecvate (salonuri pentru pacienți, spații de tratament, grupuri sanitare).
- Integrarea funcțiunilor complementare, cum ar fi grădini terapeutice și spații de recuperare.

2. Dotarea cu echipamente medicale:
- Echipamente necesare pentru îngrijirea paliativă, precum paturi speciale, aparate de oxigen, saltele antiescară, tensiometre și alte dispozitive medicale esențiale.

3. Furnizarea de servicii medicale de specialitate:
- Asistență medicală permanentă de înaltă ca.
- Consiliere psihologică și spirituală atât pentru pacienți, cât și pentru familiile acestora.
- Mediere socială pentru sprijinirea integrării familiilor în procesul de îngrijire.

4. Crearea unei atmosfere familiale:
- Oferirea unui mediu cald și prietenos care să reducă suferința psihologică și să asigure demnitatea pacienților în ultimele momente ale vieții lor.

5. Integrarea locuințelor pentru personalul specializat:
- Posibilitatea de a oferi locuințe pentru personalul medical și administrativ în apropierea centrului, asigurând astfel continuitatea serviciilor.

Investiția propusă va avea un impact pozitiv atât pe termen scurt, cât și pe termen mediu și lung, favorizând dezvoltarea întregii zone cuprinse la limita intravilanului. Proiectul propus va avea un impact pozitiv asupra mediului social din zonă, prin crearea unor noi locuri de muncă în timpul lucrărilor de exploatare, amenajare și funcționare”, se mai arată în memoriul justificativ.

După câteva minute de discuții legate de ocuparea terenului, arhitectul șef al județului Cluj, Claudiu Salanță, a supus proiectul la vot. Cele mai multe voturi au fost pentru amânare. „Dacă credeți că se poate realiza investiția cu un POT de maximum 25%, putem merge pe un aviz favorabil. Altfel, nu pot aproba. Puteți să căutați și o altă locație pentru un astfel de proiect. Deci rămânem pe o amânare astăzi”, a explicat Salanță.

Comenteaza