Studenții UTCN, din nou pe harta internațională a educației! Schimb de experiență în Franța într-un program ce a reunit studenți din patru universități europene
- Scris de Ziua de Cluj
- azi, 12:07
- Educaţie
- Ascultă știrea

Studenții Universității Tehnice din Cluj-Napoca au participat, în luna iulie, la cea de-a III-a ediție a Blended Intensive Program on Material Modeling – Testing and Parameter Identification (BIP MMTPI), desfășurată în Troyes, Franța, sub umbrela European University of Technology (Eut+).
Programul, inițiat de Universitatea de Științe Aplicate din Darmstadt (Germania), a reunit în acest an studenți și profesori din 5 universități europene: Universitatea din Troyes (gazdă), Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, Universitatea de Științe Aplicate din Darmstadt, Universitatea de Științe Aplicate din Mittelhessen și Universitatea Tehnică din Riga.
Echipa UTCN a fost coordonată de Prof.Dr.Ing. Cristian Dudescu și Ș.L.Dr.Ing. Radu Chiorean (Departamentul de Inginerie Mecanică), iar din echipă au făcut parte studenți de la specializările Autovehicule Rutiere, Mecatronică și Roboți Industriali.
Timp de o săptămână, participanții au efectuat măsurători experimentale în laboratoarele universității gazdă, modelări numerice ale comportamentului mecanic cu ajutorul Python, dar și vizite de lucru la companiile internaționale Electrolux Professional și Magiline. Mai mult, ultima zi a fost dedicată susținerii proiectelor în echipe internaționale și evaluării finale. Reprezentanții UTCN consideră că toți participanții au avut parte de o experiență completă de învățare, colaborare și explorare în spiritul Erasmus și Eut+ și transmit felicitări studenților universității clujene pentru implicare și reprezentare.