Voleibaliştii Universităţii au pierdut în deplasare cu Unirea Dej FOTO/VIDEO

"U" Cluj a debutat cu o înfrângere în noul sezon voleibalistic. "Studenţii" au pierdut cu 3-0 partida cu Unirea Dej.

Sala Sporturilor din Dej a găzduit ieri după-masă meciul de volei masculin dintre formaţia locală, Unirea Dej şi "U" Cluj. Partida a început cu studenţii în avantaj (0-2, 1-3, 2-6), însă dejenii şi-au revenit treptat (4-6, 7-8, 9-9) şi au preluat conducerea pe tabela de marcaj (10-9). Următoarele minute s-a mers umăr la umăr (10-10, 11-11, 12-12), dar experienţa uniriştilor şi-a spus cuvântul (15-13, 19-16, 22-18), iar primul set a fost adjudecat de aceştia, scor 25-20.

Începutul actul secund a fost mult mai echilibrat (4-5, 6-5, 8-6), însă tot dejenii au fost cei care au reuşit să se desprindă la 4 puncte (18-14, 20-16). Voleibaliştii Universităţii au revenit fabulos, au egalat la 20 şi chiar au reuşit să conducă (20-22). Finalul setului s-a dovedit a fi extrem de disputat (22-22, 23-23), însă, din nou, gazdele au câştigat cu 25-20.

Runda a treia a fost la discreţia uniriştilor. După un început de set dezastruos (4-2, 6-2, 11-5), universitarii au recuperat câteva puncte (16-7, 18-9), însă nu a fost de-ajuns (20-13, 22-15), voleibaliştii din Dej impunându-se cu 25-18 şi câştigând totodată partida cu 3-0.

"Primele două seturi au fost frumoase, din păcate pe mine nu mă îngrijorează înfrângerea cât accidentarea ridicătorului. Am jucat cu o echipă bună, de cupele europene, noi am venit doar să ne facem jocul cât mai bine şi să încercăm să obţinem puncte, dar nu s-a putut. Ne-a lipsit experinţa şi luciditatea în anumite faze", a spus pentru ziuadecj.ro antrenorul Universităţii Cluj, Bogdan Tănase.

De cealaltă parte, Victor Lazăr, tehnicianul Unirii, a spus că se aştepta ca formaţia sa să câştige. "Este un debut de campionat cu dreptul, chiar dacă relaţiile de joc nu sunt încă consolidate 100%. Avem jucători de valoare, care au reuşit să facă diferenţa pe teren", a declarat antrenorul formaţiei din Dej.