Universitatea Cluj dispută astăzi sferturile de finală ale Cupei României

"Studenții" se duelează cu Hermannstadt pentru un loc în penultimul act al competiției.

La fel ca în sezonul trecut, clujenii și sibienii se întâlnesc în sferturile de finală ale Cupei României. În 2023, "studenții" s-au impus cu 2-1 și au ajuns apoi până în ultimul act, care s-a disputat chiar la Sibiu.

În acest an, finala se va juca în același loc, iar jucătorii Universității Cluj speră să repete cel puțin performanța din stagiunea precedentă. Mai mult, istoricul disputelor directe cu Hermannstadt îi îndreptățește să spere.

"Șepcile roșii" au pierdut o singură dată împotriva sibienilor, în chiar primul meci oficial disputat de cele două echipe, în barajul pentru menținere/promovare în prima ligă, în 2019. De atunci au urmat doar victorii clujene sau rezultate de egalitate.

În actuala stagiune, jocul de la Sibiu s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, cu un gol marcat la ultima fază de gazde, iar la Cluj, elevii lui Ioan Ovidiu Sabău s-a impus cu 2-1, în chiar primul meci oficial din 2024.

Pentru echipa clujeană va fi a 21-a prezență în sferturile de finală ale Cupei României. Anii în care "studenții" au atins această fază a competiției sunt: 1934, 1936, 1937, 1942, 1943, 1949, 1953, 1960, 1965, 1969, 1971, 1973, 1974, 1975, 1993, 1994, 1995, 1997, 2015, 2021 și 2023. Ulterior, au rezultat 11 calificări în semifinale și 6 prezențe în finala competiției.

Partida dintre Universitatea Cluj și Hermnnstadt se va disputa în această seară, de la 21:00.