Universitatea Cluj a început cu o remiză pregătirea de vară

În primul amical al sezonului, "studenții" au remizat cu slovenii de la NK Celje, scor 1-1.

La primul său meci pe banca Univeristății Cluj, Anton Petrea a mizat pe 4 dintre tinerii jucători crescuți în academie, dar și noile achiziții Mitrea și Popadiuc și-au făcut apariția în primul 11.

Gazdele au deschis repede scorul, în minutul 8, din penalty, și în ciuda faptului că "studenții" au ratat trei mari ocazii, NK Celje conducea la pauză cu 1-0.

În cele din urmă, "studenții" au reușit să marcheze golul egalizator pe care l-au căutat atât de mult abia în finalul partidei. Dorinel Oancea a fost cel care a punctat, iar Universitatea Cluj a încheiat la egalitate primul amical al verii, scor 1-1.

Echipa de start:

Iliev - Oancea, Pițian, Mitrea, Neacșu - Popadiuc, Scocîlcă, Nistor - Hofman, Tescan, Rotund. Au mai evoluat: Nagy (în minutul 60 în locul lui Rotund), Techereș (în minutul 60 în locul lui Neacșu), Chirilă (în minutul 65 în locul lui Iliev), Pop (în minutul 70 în locul lui Scocîlcă).