Unirea Dej-Dinamo 2-3. Victor Lazăr, antrenorul Unirii: “Amărăciunea rămâne oricum, deşi am făcut o performanţă” VIDEO

În această după-amiază, la Dej, s-a disputat meciul cu numărul 4 dintre Unirea Dej şi Dinamo Bucureşti. Voleibaliştii din capitală au câştigat dramatic cu 3-2.

După victoria de ieri, scor 3-2, dejenii au pornit drept favoriţi în cea de-a 4-a întâlnire contând pentru finala mică a Diviziei A1 la volei masculin. Uniriştii au început perfect meciul, s-au desprins după numai câteva minute (6-4, 9-6, 13-7) şi au condus ostilităţile întreg setul (18-13, 21-15, 23-17), câştigând runda cu 25-20.

Dinamoviştii şi-au revenit rapid din şocul primului set (2-5, 3-7) şi au dominat categoric actul secund (6-13, 8-17, 10-19, 15-22) pe care şi l-au adjudecat la o diferenţă de 8 puncte (17-25).

Unirişii nu s-au dat bătuţi (7-3, 11-7, 13-10, 15-11) şi au dominat aproape tot setul 4 (19-17, 20-18, 21-19), dar dinamovişii au revenit în forţă şi au reuşit să egaleze la 21, iar mai apoi să câştige runda cu 25-22.

Cu moralul la pământ, dar încurajaţi de un public extraordinar, dejenii au dat semne că pot mai mult (7-6, 9-8). "Câinii roşii" au preluat conducerea (11- 13, 16-18, 18-20), însă formaţia de pe Someş nu s-a dat bătută şi a egalat la 22. Pentru următoarele puncte lupta a fost crâncenă, cele 2 echipe au mers umăr la umăr (23-24, 24-25, 26-26), dar la final tabela de marcaj a arătat 28-
26 în favoarea gazdelor.

În tie-break oboseala şi-a spus cuvântul pentru formaţia gazdă. În ciuda începutului bun de set (2-2, 3-3, 3-4), dinamoviştii au dat dovadă de calm (4-6, 6-8, 7-11), iar în final au câştigat setul la 7 puncte diferenţă şi partida cu 3-2.

În urma acestei înfrângeri, Unirea Dej încheie campionatul pe poziţia a 4- a, ratând medaliile de bronz şi clasarea pe podium, însă va juca în cupele europene.