UEFA Champions League. VAR a fost folosit în premieră în Real Madrid – Ajax. Tottenham a câștigat clar cu Borussia Dortmund

| Foto: facebook.com/ChampionsLeague

Deținătoarea trofeului a reușit să se impună la Amsterdam, după ce a profitat de decizia arbitrajului video și a înscris în ultimele minute ale partidei.

Duelul dintre cele două foste campioane ale Europei a început cu olandezii în atac, iar golul lor din minutul 40 a fost anulat cu ajutorul VAR. După pauză, spaniolii au intrat mai bine în joc, iar după o oră de joc Benzema a deschis scorul. Ziyech a restabilit egaliatea după o jumătate de oră, dar Asensio a adus victoria Realului în ultimele minute.

În celălalt meci al zilei, Tottenham s-a impus cu Borussia Dortmund, scor 3-0. Prima parte a jocului a fost dominată de englezi, care au fost aproape de gol în mai multe rânduri. Imediat după pauză, Son a deschis scorul, iar ultimele 10 minute au fost tot ale londonezilor, care au luat o opțiune serioasă pentru calificarea în sferturi.

Returul celor două partide se va desfășura marți, 5 martie.