"U" şi CFR s-au întâlnit ultima oară în meciul de pomină de pe "Moina": 14-13, după penalty-uri, pentru feroviari

Universitatea Cluj şi CFR s-au întâlnit ultima oară într-un meci oficial în Cupa României, în sezonul 2008-2009. Partida a fost una din cele mai entuziasmante văzute la Cluj în ultimul deceniu şi a fost ultimul meci oficial jucat pe "Ion Moina", înainte de începerea lucrărilor de reconstrucţie a stadionului.
Ultimul derby de Cluj a fost dramatic.

Scorul după 90 de minute a fost 3-3. "U" a condus cu 2-0, prin golurile lui Soporan, din penalty, feroviarii au egalat prin Didy şi Trică, studenţii au preluat din nou conducerea cu 3-2, prin Şuteu pentru ca vişiniii să revină prin Peralta şi să ducă meciul în prelungiri.

Partida a ajuns la penalty-uri, unde CFR-ul a reuşit să marcheze un gol în plus şi a câştigat confruntarea cu scorul general 14-13.

Universitatea Cluj şi CFR se vor întâlni din nou, vineri, de la ora 16.30, în cadrul etapei a 9-a a Ligii I, pe stadionul "Cetate", din Alba-Iulia.