"U" Mobitelco - CSU Sibiu 89-76 (final)

"U" Mobitelco a învins cu 89-76 CSU Sibiu, în partida ce s-a disputat în această seară la Sala Sporturilor din Cluj-Napoca.

"U" Mobitelco a învins CSU Sibiu cu scorul de 89-76  (36-13, 16-27, 15-15, 22-21), astăzi seară, la Sala Sporturilor din Cluj-Napoca. Pe final Niksa Bavcevic şi-a permis să rodeze mai mulţi tineri jucători. Înainte de încheierea meciului fanii lui "U" Mobitelco au acuzat greşeli repetate de arbitraj, unii dintre ei coborând furibunzi înspre teren. În cele din urmă spiritele s-au calmat iar jocul şi-a reluat cursul. La scurt timp a fost rândul staff-ului sibian să-şi manifeste nemulţumirea vizavi de arbitraj. În cele din urmă clujenii s-au impus la o diferenţă de 13 puncte, 89-76.

Clujenii au intrat cu un avantaj de 12 puncte la cabine, la pauză: "U" Mobitelco - CSU Sibiu 52-40. Finalul sfertului 2 a fost unul spectaculos. Cu şapte secunde înainte de final clujenii conduceau cu 50-38. Wright a faultat însă, iar sibienii au recuperat din două aruncări libere. Mobitelco a mai avut însă timp de un atac, iar Barnette a înscris spectaculos, astfel că echipa gazdă au douăsprezece puncte avans după primele două sferturi.

"U" Mobitelco a condus-o cu 36:13 pe CSU Sibiu, după primul sfert din meciul care se dispută în această seară la Sala Sporturilor Horia Demian din Cluj-Napoca.

Matei Ruhrig. Clujenii au început foarte bine şi i-au ţinut în permanenţă la distanţă pe oaspeţi. Wright, Barnette şi Nikolov au fost principalii marcatori ai clujenilor.

Angajarea a fost făcută de fostul mare baschetbalist, al Clujului şi al României, Sala Sporturilor este plină. În anumite momente ale jocului majoritatea celor prezenţi încurajează echipa gazdă, Oaspeţii sunt susţinuţi şi ei de un grup de câteva zeci de suporteri.

UPDATE Marcatorii celor două formaţii, conform u-mobitelco.ro.

"U" Mobitelco BT: Nikolov 24 (6 rec., 3 pase, 2 interceptii, 3 capace), Djapa 19 (4 rec., 1 p.d.), Wright 15 (12 p.d., 4 rec., 3 interceptii), Ross 12 (4 rec., 5 p.d.), Barnette 10 (10 rec., 2 p.d., 2 interceptii), Silvasan 5 (4 rec., 2 p.d.), Baciu 2 (3 rec., 1 p.d.), Lazar 2 (1 p.d.). Au mai jucat Nakic (1 rec.), Pogacean (1 rec., 1 p.d.), Alex Pop, Kuti.

CSU Sibiu: Mihai Paul 20 (4 p.d.), Austin 18, Griskenas 10 (7 rec.), Ambres 11, Lee 8 (5 rec.), Craciun 4, Jenkins 3, Gruev 2.