“U” Cluj a început cu dreptul cantonamentul din Slovenia. Goga a adus prima victorie

| Foto: facebook.com/FCUCluj

Formația clujeană a disputat prima partidă de pregătire din cantonament, împotriva maghiarilor de la Mezokovesd Zsory, pe care i-au învins cu 2-1.

Startul de meci a fost echilibrat, iar golul lui Firmino din minutul șapte a fost anulat. Zece minute mai târziu, echipa din Ungaria a deschis scorul. Până la pauză nu s-au mai consemnat evenimente notabile. După prima oră de joc, “studenții” au devenit mai insistenți în atac, iar Burghele a ratat o mare ocazie în minutul 67. Două minute mai târziu, stopperul Inacio a restabilit egalitatea. La intrarea în ultimele 10 minute, căpitanul Goga a profitat de o greșeală a goalkeeper-ului advers și i-a adus pe clujeni în avantaj. Astfel, Universitatea Cluj s-a impus în primul amical din Slovenia, 2-1.

Echipa de start:

Dur-Bozoancă - Telcean, Inacio, Kay, Berci - Ceitil, Florescu - Rafa, Goga, Pop – Firmino. Au mai intrat: Jose Costa, Takacs, Taub, Pedro, Burghele

Pentru clujeni urmează amicalul cu Vardar Skopje. Partida cu macedonenii se va disputa în 21 iulie.