Foto “U” Cluj a câștigat primul amical al verii, împotriva juniorilor U19

“U” Cluj a câștigat primul amical al verii, împotriva juniorilor U19

Formația clujeană s-a impus cu 3-1 în fața echipei U19 a clubului, în primul meci cu Erik Lincar pe bancă.

“Șepcile roșii” au avut parte de primul test al verii, un amical “în familie”, împotriva echipei U19. Deși micii “studenți” au deschis scorul, seniorii au întors soarta partidei, însă tot datorită unor fotbaliști tineri. Hofman, Meșter și Ciobanu au fost cei care au adus victoria Universității Cluj, scor 3-1.

”Mă bucur că am avut șansa să văd mulți jucători tineri și talentați. Venim după 8 zile foarte grele de antrenamente, câte două pe zi. Se vede o stare de oboseală, dar per total sunt mulțumit de atitudine și de modul în care s-au prezentat băieții. Așteptăm să vină și să reîntregim lotul echipei cu jucătorii ce vor veni de săptămâna viitoare.

În perioada următoare vom începe seria meciurilor amicale cu echipe din Liga a 2-a. Nu țin foarte mult la meciurile amicale, însă jucătorii trebuie să înțeleagă principiile și ceea ce dorim să punem în practică. Temperatura cred că va fi un adversar și în lunile viitoare, însă trebuie să ne obișnuim și să avem forța să trecem peste acest impediment.

M-am adaptat repede aici, îmi place. Sunt obișnuit să colind țara în lung și-n lat. Am fost la multe echipe. Mă simt foarte bine și chiar îmi doresc să obțin rezultate bune cu Universitatea Cluj. Am vorbit cu multă lume, prin parc, cu oameni ce vin de 40 de ani să vadă antrenamentele echipei. Se vede că este multă pasiune pentru această echipă.

Trebuie să ajungă la echipă Balgiu, Vali Alexandru și Ribeiro. Mai suntem în discuții cu 3-4 jucători. Ribeiro a semnat, a fost o negociere care a durat o lună, dar cred că este jucătorul cu calitatea de care noi avem nevoie. S-a acomodat aici și, zic eu, că va avea rezultate foarte bune”, a declarat antrenorul Erik Lincar.

Echipa din prima repriză: Andrei Gorcea - Tudor Telcean, Denis Ispas, Carol Taub, Nicolae Pîrvulescu, Alin Văsălie, Victor Dican, Daniel Novac, Andrei Blejdea, Vlad Morar, Albert Voinea

Echipa din repriza secundă: Alex Bledea, Laurențiu Rus, Costinel Gugu, Andrei Răuță, Florinel Mitrea, Rareș Scocîlcă, Cosmin Meșter, Septimiu Kolbasz, Marius Ciobanu, Albert Hofman, Dragoș Tescan ( Alex Fărăgău din minutul 52)