U BT Cluj şi CSO Voluntari s-au calificat în semifinalele Ligii Naţionale

| Foto: Ovidiu Sebezan / Sports Festival

Campioana la baschet masculin U BT Cluj-Napoca şi deţinătoarea Cupei României, CSO Voluntari, s-au calificat, vineri, în semifinalele Ligii Naţionale, după ce au obţinut a doua victorie din trei meciuri programate în prima fază play-off.

Rezultatele înregistrate în partidele de vineri sunt: CSU Sibiu - U BT Cluj 81-86 (79-89 în primul meci al seriei), Dinamo Bucureşti - CSM Oradea 79-62 (58-76), SCM Timişoara - CSO Voluntari 68-79 (72-95) şi SCMU Craiova - FC Argeş Piteşti 84-82 (61-93).

Astfel, în semifinalele Ligii Naţionale s-au calificat, cu scorul de 2-0 la general, echipele U Banca Transilvania Cluj şi CSO Voluntari.

În sferturile competiţiei, meciurile sunt programate în sistemul ”cel mai bun din trei partide”, iar runda decisivă va avea loc în 9 mai, în seria dintre vicecampioana CSM Oradea şi Dinamo Bucureşti, respectiv în cea dintre FC Argeş Piteşti - SCMU Craiova, în care scorul general este de 1-1.

Din semifinale se va juca în cinci partide, seriile fiind între U BT Cluj - FC Argeş Piteşti/SCMU Craiova şi între CSO Voluntari - CSM Oradea/Dinamo Bucureşti.

Titlul naţional a fost câştigat în 2021 de echipa U Banca Transilvania Cluj, care a primit astfel dreptul de a juca în Basketball Champions League, competiţie în care a atins faza sferturilor de finală.