U-BT Cluj a suferit prima înfrângere a sezonului în Liga Națională

| Foto: facebook.com/ubtcluj

Campioana României a fost învinsă de Rapid, scor 88-83, într-un meci care contează pentru runda cu numărul 16.

Partida care s-a jucat în Sala Sporturilor "Horia Demian" a fost una echilibrată încă din start, cu două echipe care nu au reușit să se distanțeze la mai mult de două posesii. După ce primul sfert s-a încheiat 22-18 în favoarea clujenilor, echilibrul a persistat și în cel de-al doilea, iar scorul pauzei a fost 45-46 pentru rapidiști.

Chiar dacă după revenirea de la vestiare, U-BT Cluj s-a îndepărtat chiar și la 7 lungimi, "studenții" conduceau doar cu 69-65 înaintea sfertului cu numărul 4. Spre surprinderea celor din tribune, Rapid a întors soarta jocului cu un parțial de 10-3 în ultimele 4 minute și s-a impus cu 88-83.

Cel mai bun marcator al echipei clujene a fost Karel Guzman (21 de puncte, 4 recuperări), urmat de Emi Cățe (17 puncte, 3 recuperări) și Nemanja Gordic (12 puncte, 4 pase decisive).

Pentru U-BT Cluj-Napoca urmează un nou meci pe teren propriu, marți, 27 decembrie, contra celor de la SCMU Craiova.