„U” Alexandrion rămâne lideră deși a pierdut la Vâlcea

Handbalistele clujene au fost învinse de HCM Râmnicu Vâlcea, scor 29-26, dar rămân pe prima poziție a play-out-ului.

„U” Alexandrion a ratat o șansă mare de a se desprinde în fruntea clasamentului play-out-ului Ligii Naționale de Handbal Feminin, conducând până spre final meciul de la Râmnicu Vâlcea.

Handbalistele lui Carmen Amariei au condus în prima repriză chiar la șase goluri diferență, cu 12-6, urmând să intre la pauză conducând în continuare, scor 17-15. Diferența s-a păstrat până în ultima parte a meciului, când gazdele au egalat la 24. Au urmat câteva ultime minute dureroase în care „U” s-a văzut învinsă cu scorul de 29-26.

În ciuda înfrângerii, fetele de la Universitatea continuă să ocupe prima poziție în clasament cu 31 de puncte, urmate de HCM Râmnicu Vâlcea și de CSM Cetate Devatrans la câte un punct.

Trei partide au mai rămas din play-out-ul Ligii Naționale, următorul meci al lui „U” urmând a se desfășura împotriva „U” Neptun Constanța la Cluj, duminică.