„U” Alexandrion a câștigat meciul cu Neptun Constanța

Echipa de handbal feminin „U” Alexandrion Cluj-Napoca a învins pe „U” Neptun Constanța cu scorul de 35-28.

Meciul dintre handbalistele clujene și echipa constănțeană a avut loc la Sala Sporturilor „Horia Demian”. „U” a condus încă de la pauză, intrând la vestiare la scorul de 18-15. Diferența a crescut și mai mult pe parcursul reprizei secunde.

Marcatoarele echipei antrenate de Carmen Amariei au fost Chintoan (12 goluri), Vălean (6 goluri), Popa 6 goluri), Paraschiv (3 goluri), Laslo (3 goluri), I. Ivan (2 goluri), Cîrjan (2 goluri), Boian (1 gol).

Cu victorie din weekend, echipa își menține statutul de lideră în play-out-ul Ligii Naționale cu două etape rămase de disputat.

Joi va avea loc ultimul meci de pe teren propriu al lui „U” din această stagiune, disputat împotriva echipei SC Mureșul Târgu-Mureș - lanterna roșie a campionatului, echipă fără victorie. La capătul acelui meci clujencele se pot salva matematic de la retrogradarea în liga secundă.