Transylvania Open 2024. Sevastova profită de retragerea lui Avanesyan și avansează în turul următor

| Foto: Transylvania Open

Sportiva din Letonia s-a calificat în sferturile de finală, în urma jocului contra Elinei Avanesyan.

Jocul a început cu 5 game-uri consecutive în care jucătoarele nu au reușit să câștige pe propriul serviciu. În cele din urmă, experiența Sevastovei a făcut diferența, iar letona și-a adjudecat primul set, scor 6-2.

În setul secund, Avanesyan a arătat un nivel mai bun, însă chiar și așa Sevastova putea să învingă, dar a ratat 5 mingi de meci, iar rusoaica a trimis partida în decisiv, după 7-6(5) în tie-break.

În ciuda problemelor medicale, Sevastova a început cu 2-0, iar apoi a beneficiat de retragerea Elinei Avanesyan și avansează în turul următor.

Pe terenul 2, perechea McNally/Muhammad a învins cuplul Gamarra Martins/Sizikova, scor 2-6, 7-5, 10-7.

În cele ce urmează pe terenul central va începe partida dintre Sara Errani și Tatjana Maria.