Transylvania Open 2024. Jaqueline Cristian va juca în sferturile de finală la Cluj-Napoca

| Foto: Transylvania Open

Românca (81 WTA) a trecut în două seturi de Clara Tauson (80 WTA), scor 6-4, 6-0, după o oră și

Chiar dacă cele două sportive erau vecine în ierarhia mondială, Jaqueline Cristian a arătat încă de la început un nivel mai bun, fiind susținută și de întreg publicul din BT Arena. Sportiva din România a reușit să facă față loviturilor puternice trimise de daneză și s-a impus în primul set, scor 6-4.

În setul secund situația s-a schimbat, Tauson a acuzat probleme la spate, dar a căzut și mental, iar Jaqueline Cristian a câștigat 6-4, 6-0 și va juca în sferturile de finală ale turneului de la Cluj-Napoca.

Pe tabloul de dublu, perechea Dart/Mihalikova a trecut de cuplul Hozumi/Ninomiya, cap de serie numărul 1, scor 2-6, 6-3, 10-8.

Pe terenul central din BT Arena se va disputa ultimul meci al zilei, dintre Karolina Pliskova și Camila Osorio.