Transylvania Open 2024. Jaqueline Cristian e a doua românca ajunsă în turul secund

| Foto: ZIUA de Cluj

Sportiva aflată pe locul 81 WTA a învins-o pe Marina Bassols Ribera, lucky loser, scor 6-3, 6-2.

Cu doar câteva minute înainte de joc a fost anunțat abandonul lui Miriam Bulgaru, iar ceea ce trebuia să fie un duel 100% autohton s-a transformat într-o confruntare româno-spaniolă.

Jaqueline Cristian a arătat un nivel bun în fața unei adversare care nu a pus prea mari probleme. După ce și-a adjudecat primul set cu 6-3, setul secund s-a dovedit a fi și mai facil pentru româncă, iar Jaqueline Cristian devine a doua reprezentantă a țării noastre calificată în turul secund la Transylvania Open 2024.

Pe tabloul de dublu, cuplul Bondar/Zimmermann a trecut de perechea Errani/Rus, scor 6-2, 6-1, în timp ce Hruncakova și Panova le-au învins pe Bogdan și Podoroska, scor 6-4, 6-3.

Pe terenul central urmează ultimul meci al zilei, cel dintre Karolina Pliskova și Sinja Kraus.