Transylvania Open 2024. Harriet Dart e prima semifinalistă a turneului de la Cluj-Napoca

| Foto: ZIUA de Cluj

Jucătoarea din Marea Britanie s-a impus în fața ibericei Nuria Parrizas-Diaz, scor 6-3, 6-2.

Aflate în afară primelor 100 de poziții în clasamentul mondial, ambele jucătoare au încercat să își demonstreze calitățile în fața publicului clujean. Jocul a fost unul intens, cu multe game-uri strânse, iar Dart a fost cea care și-a adjudecat primul set, scor 6-3.

Sportiva din Marea Britanie a început bine și setul secund, cu 3-0. Chiar dacă a nu a reușit să se bazeze pe propriul serviciu și a profitat de cel al adversarei, Dart s-a impus în cele din urmă cu 6-3, 6-2.

Așadar, jucătoarea britanică ajunge din calificările turneului de la Cluj-Napoca până în semifinale, acolo unde va da peste învingătoarea dintre Karolina Pliskova și Sara Errani.

Pe terenul central din BT Arena va urma al doilea sfert de finală de la Transylvania Open 2024, între Jaqueline Cristian și Anastasija Sevastova.