Transylvania Open 2024. Elisabetta Cocciareto obține o victorie facilă în primul meci al zilei

| Foto: ZIUA de Cluj

Cea de-a cincea favorită a turneului de la Cluj-Napoca a trecut de Emiliana Arango, scor 6-0, 6-1.

Primul meci al zilei de pe terenul central din BT Arena a fost unul extrem de dezechilbrat. Elisabetta Cocciaretto, locul 56 mondial, a învins-o fără emoții pe jucătoarea venită din calificări, Emiliana Arango (122 WTA).

Sportiva din Columbia a prins o zi nefastă în fața italiencei, care e favorită numărul 5 la Cluj-Napoca. Arango a greșit mult încă din startul meciului, a căutat ajutor din partea antrenoarei, însă Cocciaretto și-a adjudecat primul set, scor 6-0.

Columbianca nu și-a revenit nici în setul secund. Chiar dacă a reușit să ia un game, acela a rămas singurul sa reușită, iar Elisabetta Cocciaretto s-a impus, scor 6-0, 6-1 și avansează în turul secund la Transylvania Open 2024.

Pe terenul 2 se dispută întâlnirea de pe tabloul de dublu, dintre perechile Hozumi/Ninomiya și Kalashnikova/Murray.

Pe terenul central urmează jocul de pe tabloul de simplu, dintre Sara Errani (98 WTA) și Caty McNally (170 WTA).