Transylvania Open 2023. Rezultatele primelor meciuri din calificări

| Foto: Transylvania Open

Ipek Oz și Susan Bandecchi au obținut biletele pentru turul secund al calificărilor.

Primul meci al zilei pe terenul central a fost cel dintre Susan Bandecchi (398 WTA) și Valentini Grammatikopoulou (238 WTA). Elvețianca a reușit să se impună în primul set cu 6-3, însă jucătoarea din Grecia a revenit, s-a impus cu 6-4 și a trimis partida în decisiv.

În cel de-al treilea set, Grammatikopoulou a început cu un break, dar Bandecchi a revenit rapid și a reușit să câștige, scor 6-3, 4-6, 7-5, la capătul unui meci care a durat două ore și 47 de minute.

Pe terenul 2, situația a fost ceva mai simplă. Ipek Oz (209 WTA) a câștigat fără probleme în fața lui Quinn Gleason (653 WTA), scor 6-4, 6-2, într-o oră și 28 de minute.

De la această oră pe terenul 2 din BT Arena are loc duelul dintre Ilinca Amariei și Valeriya Strakhova.

În schimb, pe terenul central urmează întâlnirea dintre Mara Gae și Martha Matoula.