Transylvania Open 2023. Ilona Ghioroaie completează tabloul principal al turneului

| Foto: Transylvania Open

Sportiva în vârstă de 25 de ani a trecut în calificări de Valeriya Strakhova, scor 6-1, 6-2.

Ultimul meci din calificările Transylvania Open s-a încheiat cu victoria unei românce. Ilona Ghioroaie nu a avut prea multe emoțiii în fața ucrainencei Valeriya Strakhova, pe care a învins-o într-o oră și 22 de minute.

Românca aflată pe locul 366 mondial și-a adjudecat rapid primul set cu 6-1 și a dominat și în setul secund contra jucătoarei de pe poziția 280 WTA.

Chiar dacă a ratat de 4 ori șansa de a închide meciul, Ilona Ghioroaie a câștigat în cele din urmă pe seriviciul adversarei și s-a impus cu 6-1, 6-2.

Așadar, ea devine a șaptea româncă de pe tabloul principal de la Transylvania Open, acolo unde vor mai evolua Sorana Cîrstea, Jaqueline Cristian, Patricia Țig, Ana Bogdan, Miriam Bulgaru, Gabriela Ruse.