Transylvania Open 2023. Elena Gabriela Ruse a câștigat în fața Annei Bondar

| Foto: Transylvania Open

Sportiva din România clasată pe locul 188 WTA a trecut de jucătoarea din Ungaria clasată pe locul 116 WTA, scor 7-6(4), 6-2.

Elena Gabriela Ruse a avut un început modest de joc, iar Bondar s-a dus repede la 3-0. Românca a acuzat probleme fizice și a avut nevoie de asistență medicală. Imediat după întrerupere, ajutată și de fanii din BT Arena, Ruse a revenit și a câștigat primul set, scor 7-6(4).

La fel ca primul și setul secund a stat sub semnul echilibrului. La 3-2 pentru favorita publicului, Bondar a avut și ea nevoie de intervenția staff-ului medical, dar nu și-a mai revenit.

Elena Gabriela Ruse a defilat spre victorie, scor 7-6(4), 6-2 și va juca în sferturile de finală ale Transylvania Open 2023.

Pe terenul central urmează întâlnirea dintre Ana Bogdan, favorita 5 a turneului, și Nikola Bartunkova, beneficiară a unui wild card.