Transylvania Open 2022. Alexandra Cadanțu-Ignatik a ratat calificarea pe tabloul principal

| Foto: ZIUA de Cluj

Românca a fost eliminată în ultimul tur al calificărilor de Anastasia Zakharova, scor 6-4, 6-1, într-o oră și 28 de minute.

Jucătoarea din Rusia a început excelent partida și a ajuns rapid la 5-0. Alexandra Cadanțu-Ignatik (174 WTA) a reușit o revenire spectaculoasă, însă Zakharova (179 WTA) a fost cea care și-a adjudecat primul set, scor 6-4.

Setul secund a fost unul pe care rusoaica l-a început exact ca și pe precedentul, iar Alexandra Cadanțu-Igantik nu a mai reușit să mențină același ritm. Astfel, Anastasia Zakharova s-a impus cu 6-4, 6-1 și și-a asigurat un loc pe tabloul principal.

De asemenea, pe tabloul principal a ajuns și o altă rusoiacă, Elina Avanesyan, care a trecut de Tamara Korpatsch, scor 6-4, 7-5.

După o partidă maraton ce a durat mai bine de două ore și jumătate, Olga Danilovic (153 WTA) a învins-o pe Harmony Tan (119 WTA), scor 7-5, 4-6, 6-3 și s-a calificat pe tabloul principal al Transylvania Open 2022.

Ultimul meci al calificărilor de la Cluj-Napoca este cel dintre Anna Blinkova și Mirjam Bjorklund.