Transylvania Open 2021. Simona Halep, demonstrație de forță contra lui Jaqueline Cristian

| Foto: Transylvania Open

Fostul lider al clasamentului mondial a câștigat fără emoții întâlnirea 100% românescă din sferturile de finală ale turneului de la Cluj-Napoca, scor 6-1, 6-1, într-o oră și nouă minute.

Simona Halep a turat motoarele încă din primele secvențe ale jocului și a reușit rapid un break. Deși Jaqueline Cristian părea capabilă să revină în game-ul 5, favorită numărul 1 de la Cluj s-a impus 6-1.

Setul secund a început la fel ca și primul, cu un break reușit rapid de fostul lider mondial. Halep nu a controlat jocul până la final, a câștigat 6-1, 6-1 și va juca în semifinale la Cluj-Napoca.

Ultimul duel al zilei la Transylvania Open 2021 este cel dintre Emma Răducanu și Marta Kostyuk, partida urmând sa înceapă la 19:30.