Transylvania Open 2021. Lesia Tsurenko a ieșit învingătoare în duelul cu Andreea Prisăcariu

Jucătoarea venită din calificări s-a impus în fața româncei deținătoare a unui wild card, scor 7-5, 6-2.

Setul întâi a fost unul în care ambele jucătoare au luptat de la egal la egal, în ciuda diferenței de peste 200 de locuri în clasamentul WTA. În cele din urmă ucraineanca a ieșit învingătoare, 7-5.

În cel de-al doilea set situația s-a schimbat, iar Lesia Tsurenko a avut o misiune mai ușoară împotriva Andreei Prisăcariu, de care a trecut cu 7-5, 6-2.

Pe tabloul de dublu, perechea Jaqueline Cristian/Alison Van Uytvanck a fost învinsă de cuplul Aleksandra Krunic/Lesley Pattinama Kerkhove, scor 6-4, 6-3, în timp ce perechea Natela Dzalamidze/Kaja Juvan a trecut de cuplul 100% românesc Briana Szabo/Ilinca Amariei, scor 6-1, 6-3.

De la această oră, pe tabloul de simplu se dispută partida dintre Ana Bogdan și Ivana Jorovic, întâlnire ce va fi urmată de cea dintre Anastasia Potapova și Ajla Tomljanovic.