Transylvania Open 2021. Jaqueline Cristian s-a calificat în turul secund după un meci dramatic

| Foto: ZIUA de Cluj

Românca de pe poziția 105 WTA a câștigat în fața slovenei Kaja Juvan, scor 3-6, 7-6 (10-8), 7-6(3), după două ore și 48 de minute.

Startul partidei a fost unul echilibrat, însă jucătoarea din România a cedat inițiativa, iar Juvan și-a adjudecat primul set, scor 6-3.

Setul secund a fost unul în care echilibrul s-a menținut, iar cele două jucătoare au luptat timp de mai bine de o oră. Jaqueline Cristian a salvat două mingi de meci, a câștigat 7-6 (10-8) și a trimis partida în decisiv.

Ultimul set al întâlnirii s-a desfășurat după același scenariu, iar învingătoarea s-a decis la tie-break. În cele din urmă, Jaqueline Cristian a învins, 3-6, 7-6 (10-8), 7-6(3).

Pe tabloul de dublu, perechea Prisăcariu/Ignatik a trecut de cuplul Gasanova/Miyazaki, scor 6-1, 6-4, în timp ce Monica Niculescu și Gabriela Ruse le-au învins pe Anastasia Potapova și Yana Sizikova, scor 6-0, 6-0.