Țările de Jos și Senegal au obținut calificarea în optimile Campionatului Mondial din Qatar

| Foto: fifa.com

Cele două favorite s-au impus în ultimele meciuri din Grupa A și și-au asigurat locurile în faza următoare a turneului final.

Înfruntarea cu țara gazdă, Qatar, a fost una facilă pentru olandezi, care au deschis scorul în minutul 26, prin cel mai important om al lor la Cupa Mondială, Cody Gakpo.

Selecționata Țărilor de Jos nu a forțat, Frenkie de Jong a înscris și el în startul actului secund, iar elevii lui Louis van Gaal au încheiat pe primul loc Grupa A, cu 7 puncte.

În celălalt meci, Senegalul a reușit să depășească Ecuadorul cu 2-1. Ismaila Sarr a deschis scorul din penalty, chiar înainte de pauză (44). La jumătatea reprizei secunde, Moises Caicedo a egalat și a readus speranțele sud-americanilor.

Cu toate acestea, trei minute mai târziu, Kalidou Koulibaly a punctat pentru Senegal, iar selecționata africană a obținut biletele pentru optimile de finală ale Campionatului Mondial 2022.