Surpriză de proporții în fotbalul englez. O echipă din „Liga a 6-a” s-a calificat în optimile Cupei Angliei

| Foto: Joe Giddens/PA Images via Getty Images

Se întâmplă în Anglia. O echipă din liga a șasea valorică s-a calificat în optimile FA Cup (Cupa Angliei) după ce a eliminat chiar în deplasare o candidată la promovarea în Premier League.

Echipa din liga a VI-a engleză (din punct de vedere valoric), Maidstone United, o echipă semiprofesionistă, îşi continuă parcursul surprinzător în Cupa Angliei, calificându-se în optimile competiţiei după ce a învins, sâmbătă, cu 2-1, în deplasare, pe Ispwich Town, formaţie din liga a doua, Championship, printre favoritele la accederea în Premier League.

Pe Portman Road Stadium, Maidstone a fost cea care a deschis scorul, în minutul 43 prin Lamar Reynolds, gazdele au egalat în minutul 56 prin Jeremy Sarmiento, pentru ca Sam Corne (66) să reuşească golul calificării grupării antrenate de camerunezul George Elokobi.

De menţionat că Maidstone a fost dominată clar la toate capitolele de Ispwich, însă a reuşit să marcheze din singurele şuturi avute pe spaţiul porţii, în minutele 43 şi 66, potrivit Agerpres.

În runda anterioară, formaţia din liga a 6-a eliminase o echipă de liga a 3-a, Stevenage (1-0).