Spectacol la dublu la Transylvania Open 2023. Succes pentru Bara și J. Cristian în fața perechii Gae/Tomova

| Foto: ZIUA de Cluj

La capătul unui meci intens, cele două românce au reușit să se impună, scor 6(3)-7, 7-6(5), 10-4.

Eliminată încă din calificări de pe tabloul de simplu, tânăra Mara Gae a făcut pereche cu bulgăroiaca Viktoriya Tomova în partida contra cuplului format din Irina Bara și Jaqueline Cristian.

Gae și-a dovedit calitățile care i-au adus un titlu de juniori la dublu la US Open și, alături de Tomova, și-a adjudecat primul set, scor 7-6(3).

Totuși, cuplul 100% românesc Bara/Cristian a revenit în joc și a câștigat tot la tie-break cel de-al doilea set 7-6(5).

În decisiv, cele două românce s-au dovedit a fi mai puternice atât fizic, cât și mental și au obținut calificarea în turul următor cu scorul de 6(3)-7, 7-6(5), 10-4.

Pe terenul central, Jodie Burrage a trecut de Ankita Raina, scor 6-0, 6-2, într-o oră și 4 minute. De la această oră, se dispută duelul de pe tabloul de simplu, dintre Miriam Bulgaru și Ipek Oz.

Pe terenul 2 urmează ultimul meci al zilei de pe tabloul de dublu, dintre perechile Grammatikopoulou/Lechemia și Jeanjean/Strakhova.